תשע עצות לאימהות כותבות

תשע עצות שלי לנשים כותבות, בעיקר אימהות, בהמשך לדברים שאמרתי בשבוע שעבר בכנס הסופרות והמשוררות השנתי:


1. היפטרי מרגשות האשם. מותר לך לכתוב. מותר לך לקחת את הזמן והמקום לכך. מותר לך להזניח עבור זה שלל מטלות שיהיו שם גם ככה כל יום, עד קץ הימים. איסוף גרביים מהרצפה, כביסות, נוכחות וואטסאפ בקבוצות, היותך אם השנה, אשת השנה, בשלנית השנה. אפילו המילה ׳להזניח׳ בהקשר הזה מרגיזה. אבל אם חייבים אותה הבה ננסח את זה ככה: אל תזניחי את הכתיבה שלך בשביל המטלות הללו.

2. סגרי דלת וכתבי. וירג׳יניה וולף דיברה על חדר משלך. לי אין חדר, לא תמיד יש לי בכלל בית וגם יש לי בעיות גב תחתון בישיבה ארוכה על כיסאות. אז אני מדברת על זמן משלך. סגרי דלת בבית ופני לך זמן משלך. בשקט. ואם כמו אצלי לא נותנים לך שקט, סגרי את דלת הבית מאחורייך ולכי לבית קפה. ומה יהיה עם הבית? הכל יהיה בסדר! חזרי לסעיף 1.

3. קחי את זמן הכתיבה שלך בעצמך. רוב הסיכויים שאיש לא יציע לך זמן כזה. ולא משנה כמה קשה עבדת, טיפלת, התחשבת. אם תחכי שמישהו יציע לך, ככל הנראה תחכי לנצח.

4. כתבי, הילדים יסתדרו. מנדי חברתי הקנדית לימדה אותי שאם בערב הילדים נושמים במיטות שלהם סימן שאנחנו אימהות מצוינות! כמובן שילדים עשויים ליהנות בחוגים, העשרות, הפעלות ואטרקציות, אבל אם בוער בך לכתוב דאגי שכל זה לא יבוא על חשבון הכתיבה שלך. אנחנו גדלנו בלי אטרקציות והכל באמת בסדר.

5. האצילי סמכויות ושבי לכתוב. אם יש לך שותף בגידול הילדים הזכירי לו שהוא שותף בגידול הילדים. מניסיון: גברים יודעים לשים כביסה, מייבש, להסיע לחוגים, להיות בקבוצות וואטסאפ של הכיתה, להכין ארוחת ערב ולהביא את הילדים למצב נושם במיטות בלילה. חזרי לסעיף 3.

6. קחי בייביסיטר וכתבי. או סבתא, סבא, חמות, שכנה. אם את צריכה לכתוב, ההוצאה הקטנה הזאת שווה את הבריאות הנפשית שלך ואת היצירה שלך.

7. זמן כתיבה הוא כל זמן. בבוקר או בלילה, בהמתנה באוטו, במיטה לפני השינה. במקום ללכת לסרט, לראות עוד סדרה, לפגוש חברה לקפה, להסתובב בקניון. אין מה לחכות לשעה המושלמת באור הנכון. ואין מה לבזבז את הזמן שכן בידייך. אם את צריכה לכתוב כל סדק בזמן טוב לכתיבה שלך. אני כתבתי שני ספרי שירה בסדקים.

8. גם האייפון הוא מרחב לכתיבה. פשוט, כי הוא תמיד עלייך. וכי יש בו אור. וכי את גם ככה מתורגלת בהקלדת שישים הודעות בדקה. השתמשי בכך לטובתך. עלה לך רעיון? כתבי בפתקים. שיר? כתבי בפתקים. באמצע הלילה התבהרה איזו סצינה? הנייד הוא חדר העבודה שלך גם בחושך. גם ברכבת. גם מחוץ לחוג. אם כי בעניין חוגים, כאמור, חזרי לסעיף 4.

9. כתבי לשם הכתיבה. גם אם לא תפרסמי. גם אם תפרסמי ולא תמכרי. גם אם תפרסמי ותמכרי ותחששי מביקורות גרועות. גם אם זה בעינייך טקסט ראוי או לא ראוי. כתבי כי בוער בך להשמיע את קולך. כי דורות של נשים לא יכלו להשמיע את קולן והושתקו. כתבי עכשיו כי את יכולה.
.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s